čtvrtek 5. března 2020

Moje cesta tradera, díl druhý

Série článků věnovaná Milanovi Kusému a jeho cestě k obchodování.

Získávám základní znalosti a vrhám se do backtestu

První věc, kterou jsem dostal za úkol od svého nového mentora bylo získat ty nejzákladnější znalosti o tom, co je graf, co je svíce, profit target, stop loss, co je swing, jeho low, high a tak dále. Dostal jsem seznam jak elektronické, tak tištěné literatury a pustil jsem se do studia. Díky počátečnímu nadšení šlo studium základů poměrně rychle, a čím víc jsem toho věděl, tím víc mě začínala tato branže zajímat. Byl jsem doslova hladový po informacích a nemohl jsem se dočkat, až se pustím do samotného studia Lukášových obchodních strategií a budu se učit poznávat první obchody. Tato fáze získávání primárních znalostí mi zabrala cca dva týdny. Ano, opravdu jen dva týdny! Nejdříve jsem měl představu, že jako burzovní obchodník budu muset naprosto přesně každý den vědět, co ovlivnilo cenu ropy, zlata, jestli konkrétní akcie půjde nahoru či dolů, budu muset mít stále puštěné CNN a každou vteřinu mít přehled o tom, co se ve světě děje, abych dokázal okamžitě odhadovat, jaký to bude mít vliv na burzovní obchody. Jak jsem ale vzápětí zjistil, v intradenním tradingu, kdy obchodujeme akciové indexy systémem price-action, tyto znalosti vůbec nepotřebujeme. Najednou jsem začal mít pocit, že bych to mohl zvládnout.

Po získání základních znalostí jsme si sedli s Lukášem ke stolu a začali probírat to, co jsem se naučil. Měl jsem na něj spousty otázek, které mi během studia vyvstaly a pomalu jsme se blížili k další fázi ve výchově nového tradera, a to je studium obchodních strategií a jejich aplikace. Následovalo několik mentorských hodin, kdy mi byly postupně dopodrobna vysvětlovány obchodní strategie, které sám Lukáš obchoduje. Když jsem byl schopen říct, že chápu, jak jednotlivé strategie fungují, a chápu, jak je budu na trhu poznávat, měla přijít další a asi nejdůležitější fáze mého dosavadního postupu – backtest. Jak již někteří víte, backtest je proces, kdy si na zpětných datech z trhů ověřujete nejen, jestli je vaše obchodní strategie funkční, ale i to, jestli jste schopni její signály naprosto dokonale poznat a na jejich základě realizovat vstup do obchodu. Jelikož funkčnost LAT strategií je již léty prověřená na reálných trzích, můj úkol byl na historických datech jít den po dni, obchodní seanci za seancí a vyhledávat signály, které z mého pohledu byly přesně v souladu s obchodní strategií. Tyto situace jsem si pečlivě zaznamenával do obchodního deníku, abychom je následně společně s mým mentorem vyhodnotili. Fáze backtestu je asi nejdůležitější, ale zároveň nejzdlouhavější fází celého procesu učení se, nicméně bez ní bychom nebyli schopni udělat další krok. Takže jsem každý den ve svém volnu sedal znovu a znovu k počítači a ponořen do svící a grafů vyhledával příležitosti ke vstupu do obchodů. Přesně si vzpomínám na tu první radost, kdy jsem si zapsal vstup do obchodu a následně jsem viděl, že obchod šel mým směrem a já jsem vydělal své první imaginární dolary.

Dalším krokem byl backtest - nejdůležitější fáze mého dosavadního postupu.

Když jsem dokončil určité časové období backtestu se zpětnými daty, následovalo jejich vyhodnocení. Byly to hodiny strávené nad rozborem, kdy jsme každou jednotlivou situaci dopodrobna rozebírali a vyhodnocovali, co jsem udělal špatně, co dobře, na co si dát pozor, zkrátka jsem získával své první traderské ostruhy. Fáze backtestu mi trvala cca měsíc, kdy jsem každý den na hodiny sedal k počítači a den po dni procházel historická data trhů.

Jakmile můj mentor usoudil, že jsem schopen rozeznávat signály dle obchodních strategií v požadované úspěšnosti, přišla fáze, na kterou jsem se vyloženě těšil. Tato fáze je již o mnohem zábavnější a akčnější, než backtest a to je obchodování v reálném prostředí, v reálném čase, ale za virtuální peníze, takzvané demo.

Demo trading – první kontakt s obchodováním v reálném čase

Do nainstalovaného software pro zobrazování grafů (Sierra Chart) jsem si aktivoval demo účet u mého budoucího brokera a pomalu se začínal blížit den, kdy poprvé sednu o půl čtvrté odpoledne k počítači a budu obchodovat v reálném čase, stejně jako tisíce traderů po celém světě. I když jsem od malička vrcholově sportoval a na psychický tlak jsem byl relativně zvyklý, musím říct, že před svou první reálnou zkušeností jsem byl celkem nervózní, a to ještě vůbec nešlo o reálné peníze. Ta nervozita plynula hlavně z očekávání od sebe sama, jestli budu schopen potvrdit to, co jsem se doposud naučil, budu schopen poznat vstupy do obchodů stejně dobře jako v backtestu, zkrátka, jestli to vše budu zvládat. Mezi backtestem a obchodováním v reálném čase je jeden naprosto zásadní rozdíl. Tím rozdílem je čas, který máte na posouzení konkrétní situace, na posouzení toho, zdali se jedná o platný signál a vy se rozhodnete vstoupit, či obchod vynecháte. V backtestu na mě čas absolutně netlačil, mohl jsem se na konkrétní svíci a situaci dívat třeba deset minut, říkat si v hlavě, jestli splňuje přesně to, co pro vstup potřebuji. V reálném prostředí se toto vyhodnocení děje v rámci několika vteřin. Jelikož obchoduji 1 a 3minutový časový rámec, jakékoli posouzení a vyhodnocení konkrétní situace musíte provádět relativně rychle, v časovém pressu a co možná nejlépe. Jasně, na začátku mi to dělalo potíže, nicméně s určitým cvikem, praxí, s každým dalším obchodem jsem se zlepšoval. Například po dvou měsících obchodování na demo účtu jsem byl schopen už poměrně dobře a rychle analyzovat situace a realizovat vstupy do obchodů s plným vědomím toho, že naprosto přesně vím, co dělám. Ten čas strávený u reálného trhu mi dal absolutně nejvíc. Každý trader si s každou další obchodní seancí, kterou má za sebou, buduje určitý cit pro trhy, který je naprosto zásadní. S přibývajícími zkušenostmi a stále lepším citem pro trhy jsem byl schopen už dopředu odhadovat a poznat místa, kde se s největší pravděpodobností budou signály pro vstup do pozice stávat, byl jsem tedy schopen se na vše dříve a lépe připravit.

Ke správnému mindsetu je nejlepší se propracovat pod vedením zkušenějšího mentora.

Začal jsem s virtuálními 2000 dolary a začal obchodovat. Moje fáze obchodování na demo účtu trvala 3 – 4 měsíce a z 2000 počátečních dolarů jsem byl schopen se propracovat na cca 14000 dolarů. To byl naprosto skvělý výsledek, který mě naplňoval optimismem, že jsem připravený na obchodování s reálnými penězi. Byl jsem přesvědčen, že rozdíl mezi demo a reálným účtem už nemůže být tak velký, i když můj mentor moje nadšení trochu brzdil a vždy mi říkal, že situace, kdy mám nabito „ostrými“ je diametrálně odlišná. Měl naprostou pravdu, kdo nikdy neobchodoval za své reálné peníze, nemá ani trochu tušení o tom, jak obrovsky si s ním začne pohrávat jeho vlastní psychika. Ano, najednou si člověk začne být sám sobě nepřítelem a objeví v sobě vlastnosti, o kterých ani netušil, že je má. Můžeme být naprosto přesvědčeni o tom, že jsme na tyto situace, na tento tlak připravení, ale já s klidným srdcem mohu říci, že drtivá většina z nás nejsme! K tomu správnému traderskému mindsetu se musí každý propracovat a ještě ideálně pod vedením někoho, kdo to má všechno za sebou. Toto se opravdu nestane přes noc.

A jak jsem tedy pokračoval na reálném účtu s reálnými penězi? To zkusím přiblížit zase příště v dalším článku věnujícímu se mojí traderské cestě.


Milan, tým LAT

 

 

lukáš adámek trading

Lukáš Adámek se věnuje price-action obchodování akciových indexů již od roku 2012. Na základě svých zkušeností a znalostí vytvořil projekt LAT, jehož posláním je sdílení obchodů, analýz, rad a zkušeností v podobě článků a videopříspěvků širší veřejnosti. Pokud hledáte průvodce na vaší cestě ke konzistentnímu price-action tradingu a chcete se vyhnout zbytečným chybám, LAT je tu pro vás.

2025 © | LATRADING.cz | Webdesign fenomen | GDPR | Obchodní podmínky | Administrace