úterý 2. června 2020

Moje cesta tradera, díl poslední

Série článků věnovaná Milanovi Kusému a jeho cestě k obchodování.

Reálný trading – posunujeme se o level výše

Po předchozích zkušenostech s reálným tradingem jsem strávil hodiny čtením knížek o traderském myšlení a správném mindsetu. Další hodiny jsem trávil v rozhovorech s Lukášem, který se mi snažil předat své zkušenosti v tom, jak přesně tuto fázi překonal. S pomocí literatury, a hlavně díky Lukášovi jsem začal chápat, že musím změnit svůj pohled a přístup, který mám k penězům. Musel jsem se naučit, že peníze v obchodu, do kterého budu vstupovat, nehrají žádnou roli, že nemůžou mít žádný vliv na mé rozhodování. Naučil jsem se, že z dlouhodobého hlediska krátkodobý neúspěch vlastně není neúspěchem. Musel jsem se naučit, že musím obchodovat v naprosté psychické pohodě, že strach ze ztráty vlastních peněz nemá na burze žádné místo. Zkrátka, jestliže budeme mít úzkostný strach z toho, že přijdeme o peníze, naše mysl nám vystaví stopku, bude blokovat naše rozhodování, bude zkreslovat vyhodnocování vstupních signálů, ovládne nás strach z prohry a to nás dostane do nekonečné spirály, kdy náš účet bude v tom lepším případě stagnovat.

Najednou jsem pochopil, že trading je asi ta nejtěžší věc, kterou jsem kdy v životě dělal a že největší výzva není se naučit aplikovat obchodní strategie, ale největší výzva je naučit se ovládat sám sebe, fungovat jako stroj, vyloučit z obchodování emoce, vyloučit z něj vaše šesté smysly a obavy. Pochopil jsem, že musím důvěřovat sám sobě, obchodním strategiím, které obchoduji a pak, jak s oblibou říká můj mentor „vše už je jen statistika“.

Trading je nikdy nekončící proces a pokud něco nekončí, tak ani nezáleží na tom, jak to začalo.

Myslím, že za ty přibližně dva roky, co se obchodování akciových indexů věnuji jsem se toho naučil opravdu spoustu. Reálně to jsou stovky, možná už tisíce hodin strávených nějakou formou u burzovního obchodování. I po těch dvou letech se považuji stále za začátečníka, protože burza mě každý jeden den, co k ní sedám něco nového naučí. Vývoj grafu, jeho specifika, v jaké situaci se zrovna nachází, jestli je v pohybu do strany, nebo silném trendu, všechny tyto aspekty a mnoho dalších jsou každý den trošku jiné. Za ty dva roky mám strategie, které obchoduji už myslím opravdu dobře technicky zvládnuté, ale to je jen polovina úspěchu. Ta druhá půlka je tzv. cit pro trhy, který si člověk každým dalším dnem strávených u grafů zlepšuje. Ono, strategie je jedna věc, většinou není nijak extrémně složité ji pochopit a umět ji aplikovat na modelových situacích. Ovšem díky tomu, že trh je, jak jsem zmínil výše, každý den trošku jiný, tak do vyhodnocení signální situace musíte vložit všechny zkušenosti z každého jednotlivého dne, který jste doposud obchodovali a kus toho citu pro trhy, který se nejde naučit z knížek. Tento cit jsem postupně získával tím, že jsem hodiny a hodiny proseděl u obchodních seancí. Cit pro trhy je strašně důležitá věc. Právě tyto zkušenosti mi pomáhají vidět každý den víc a víc souvislostí. Naučil jsem se například nevstupovat do pozice, která se na první pohled může zdát přesně podle naší obchodní strategie, ale z nějakých momentálních příčin a konkrétní situace je lepší ji vynechat. Pro mě osobně je to nikdy nekončící proces učení se. Každá obchodní session mi přinese něco nového, nějakou novou zkušenost, která mi pomáhá se posouvat dál. I když máte špičkového mentora, jako jsem měl a mám, tak ten prst na spoušti máme ve finále jen my. To konečné rozhodnutí, zda do obchodu vstoupíme, či ne je jen a jen na nás. Proto pro mě bylo a je extrémně důležité, abych získával právě ty každodenní zkušenosti s grafem a takzvaně si ho nakoukával.

Na začátku mého reálného obchodování jsem si přál, aby můj první obchod byl ziskový, což se mi i povedlo, ale za další měsíce jsem pochopil, že na tom vlastně vůbec nezáleželo. Někde jsem četl, že trading je nikdy nekončící proces a pokud něco nekončí, tak ani nezáleží na tom, jak to začalo.

Další věc, kterou jsem se musel za ty dva roky naučit je to, že trading je nikdy nekonečná cesta vylepšování a vývoje. Tím vývojem nemyslím jen nás samotné, jako obchodníky, ale i obchodní strategie. Za ty roky jsme s kolegou Lukášem strávili nespočet hodin nad backtesty při testování buďto úplně nových strategií, nebo těch současných, které jsme chtěli ještě vylepšit. Ve vašem traderském životě přijdou situace, kdy se na trhu stane něco neočekávaného a situace na něm se třeba na nějaký čas změní. V této chvíli se může stát, že se sníží četnost výskytu jedné z vašich obchodních strategií a v této situaci správný trader začne okamžitě přemýšlet, co změnit, nebo vylepšit, aby to v té konkrétní situaci na trhu zase správně fungovalo. Mnohokrát Lukáš přišel s nápadem, že na trzích právě vidí nějaké vzorce situací, které se často opakují a stálo by za to se na ně podívat. No a jsme zase na začátku u našeho dobře známého backtestu. Ponoříte se do historických dat a zkoumáte, jestli se vaše domněnka potvrdí, nebo ne. Opět musím připomenout, že pokud jdete po této cestě sám, všechna tato zdlouhavá práce je jen a jen na vás. Pokud se svěříte do péče nějakého mentora, jako jsem to udělal já, tak tyto informace máte přímo od něj, každé vylepšení strategie, které on udělá máte k dispozici, každou novou strategii, u které on sám ověří na reálném trhu, že je funkční máte také k dispozici. Znovu se vracím k tomu, že bez pomoci Lukáše bych neměl ani třetinu vědomostí, které dneska mám.

Na závěr vyprávění o mé cestě tradera bych chtěl říct, že trading se stal opravdovou součástí mého života. Nejen, že se stal zdrojem mých příjmů, ale stal se i mým koníčkem. Trading není instantní úspěch, je to dlouhá cesta plná práce a odříkání, ale na jejím konci může být přesně to, kvůli čemu jsme s tradingem všichni začali – finanční a časová svoboda. Přeji každému, kdo se pustí do studia, ať je vytrvalý, trpělivý a systematicky se krok po kroku blíží ke svému cíli. Nebude to snadné, nebude to přes noc, ale je to cesta, která nás může do toho cíle dovést. Přeji vám, aby vaše zisky byly co největší a ztráty co nejmenší a aby vám trading přinášel stejnou radost, jakou přináší mně. Doufám, že alespoň pro někoho byla tato série článků přínosem a možná inspirací. Na úplný závěr bych chtěl ještě jednou poděkovat svému švagrovi, příteli a mentorovi Lukáši Adámkovi za jeho přístup a mentorské služby, bez kterých si vůbec neumím představit, jak bych v tradingu fungoval. Pokud se kdokoli z vás touží stát časově a finančně nezávislým a uvažuje o burzovním obchodování, z vlastní zkušenosti si vám dovolím doporučit, ať nechodíte do tohoto boje sami. Není ostuda si nechat poradit od někoho, kdo v tradingu již něco dokázal. Naopak, všechno pro vás bude mnohem jednodušší. Lukášův mentoringový program je postavený kvalitně a srozumitelně. Jeho osobní přístup a zkušenosti vám budou neocenitelným pomocníkem stejně tak, jako při mé cestě byly a stále jsou mně.


Milan Kusý, tým LAT

 

 

lukáš adámek trading

Lukáš Adámek se věnuje price-action obchodování akciových indexů již od roku 2012. Na základě svých zkušeností a znalostí vytvořil projekt LAT, jehož posláním je sdílení obchodů, analýz, rad a zkušeností v podobě článků a videopříspěvků širší veřejnosti. Pokud hledáte průvodce na vaší cestě ke konzistentnímu price-action tradingu a chcete se vyhnout zbytečným chybám, LAT je tu pro vás.

2025 © | LATRADING.cz | Webdesign fenomen | GDPR | Obchodní podmínky | Administrace