úterý 30. června 2020

Přechod z demo tradingu na reálný trading

Aneb trading s reálnými penězi není totéž jako trading s penězi virtuálními

Všichni, co jsme propadli kouzlu burzovních obchodů a rozhodli se stát profitabilními tradery máme za sebou podobnou cestu. Tato cesta začíná nespočtem hodin strávených nad studiem obchodních strategií a dále nad aplikací těchto strategií na historických datech z burzovních trhů, čemuž se v traderské hantýrce říká backtest. Backtest spočívá v tom, že se vracíme několik měsíců i let do historie konkrétního trhu, například akciového indexu, který chceme obchodovat, následně den po dni procházíme každou obchodní seanci, pečlivě si zaznamenáváme obchody a vstupy do obchodních pozic, které přesně odpovídají naší strategii. Pokud úspěšně projdeme touto počáteční fází, jinými slovy řečeno naše data ze zpětného testování vykazují dobrou úspěšnost, můžeme přistoupit k dalšímu kroku, kterým je demo trading.

Demo trading je taková první opravdová zkouška toho, co jsme se doposud naučili a jestli to jsme schopni aplikovat v reálném obchodním prostředí, ovšem zatím ne za peníze reálné, ale virtuální. Založíme si tedy u nějakého z brokerů demo účet, kde dostaneme přístup na reálná online data a ocitneme se v prostředí, které vidí každý trader obchodující s reálnými penězi. Nyní už nekoukáme na stojící graf z minulosti, ale jsme na reálných datech, kdy je graf v pohybu a my jsme najednou pod časovým tlakem vyhodnocení relevantnosti obchodního signálu a následným vstupem do obchodní pozice. Každý den sedáme k obchodní seanci již jako live obchodníci, vyhodnocujeme jednotlivé obchodní signály a vstupujeme do obchodních pozic. Po vstupu do obchodu a nastavení všech důležitých atribut pro řízení rizika už jen sledujeme online graf, kde vidíme, jestli se náš vstup vyvíjí směrem, kterým potřebujeme a po ukončení obchodu si pečlivě do obchodního deníku zapíšeme zisk nebo ztrátu. Zkrátka, při demo tradingu děláme vše naprosto stejně, jako to budeme dělat při reálném obchodování, takže jeho zvládnutí s uspokojivými obchodními výsledky je naprosto zásadní při rozhodování, zda již nastal ten správný čas přejít na reálný obchodní účet.

Doba, jakou každý trader stráví na demo účtu je dost individuální a záleží hlavně právě na tom, jakých výsledků při obchodování na demu dosáhne. K nějakému prvnímu vyhodnocení toho, jak si stojíme je dobré přistoupit nejdříve po 2 až 3 měsících každodenního obchodování.

Jakmile se ocitneme v situaci, že výsledky na našem demo účtu jsou pro nás uspokojivé a jsme schopni naprosto rutinně zvládat celý proces spojený se vstupem do obchodní pozice, její řízení a následným výstupem z ní, můžeme přistoupit k asi nejdůležitějšímu kroku každého tradera, a to je přechod na účet s reálnými penězi. Jedná se o krok nejen nejdůležitější, ale také o ten nejtěžší. Naprosto přesně si vzpomínáme na den, kdy jsme usedali k naší první reálné obchodní seanci. Technicky vzato je live trading stejný jako demo trading, ovšem s jedním rozdílem, který je ale naprosto zásadní. Tím rozdílem je faktor reálných peněz.

Největší překážkou jsme my sami a naše psychika

Najednou začnete zjišťovat, že demo trading je sice naprosto nenahraditelná příprava na trading reálný, ale zároveň tyto dvě věci jsou od sebe vzdálené stejně, asi jako řízení motorky MotoGP na PlayStationu a na reálném závodním okruhu. Začnete zjišťovat, jak moc se ještě budete muset zlepšit, abyste se stal konstantně profitabilním obchodníkem, kolik toho ještě neumíte, začnete v sobě objevovat povahové rysy, o kterých jste doposud ani netušili, že je máte. A kde je tedy hlavní rozdíl mezi demo a reálným tradingem? Kde vzniká ta diference, když na demo tradingu nám všechno šlo tak hladce? Největší překážkou, která proti nám stojí, jsme najednou my sami a naše vlastní psychika. Demo trading je výborná věc, ale ruku na srdce, je to stále jen hra. Pokud vyděláme virtuální peníze, hodně rychle získáváme pocit, že vše držíme pevně v rukou, pokud uděláme chybu, je snadné si říct, je to jen demo, to bych v reálu neudělal. A tady přichází ten kámen úrazu. Při reálném obchodování je naprosto běžné, že se vám sejdou dvě či tři ztráty za sebou. Na demo účtu to vaše psychika nijak neřeší, o nic přeci nejde a vy dál pokračujete vstupovat do pozic beze strachu tak, jak určuje váš obchodní plán a strategie. Ale přesně toto je těžké přenést z dema do reálu. Pokud nejste již na reálném účtu, těžko si umíte představit, co s vaší psychikou udělají tři ztráty v řadě. Pravděpodobně jako začínající obchodník dostanete strach, a to ovlivní vyhodnocování dalších obchodů. Může se stát, že po třech ztrátách přijdou dva ziskové signály, které by vše zvrátily do plusu, ale vy ze strachu z další ztráty je vyhodnotíte moc konzervativně a nevstoupíte do nich. Nebo může přijít zcela opačná situace, kdy se po třech ztrátách přeměníte z obchodníka na gamblera, který se snaží zoufale vymazat vzniklou ztrátu tím, že vstupuje do obchodů mimo obchodní plán, mimo strategii a neúměrně zvyšuje předem nastavené riziko. Bohužel, oba tyto přístupy většinou nemají dobré konce a nám nezbude nic jiného než se z toho dostatečně poučit.

Nemusí to nutně znamenat, že naše obchodní strategie nefungují. Většinou je tím důvodem to, že naše nastavení mysli nefunguje tak jako u profesionálního tradera. Toto jsou situace, které potkají snad každého začínajícího tradera a pokud se jednou chcete stát konstantě ziskovým a profesionálním obchodníkem, budete se muset s těmito nástrahami vyrovnat. I ti nejlepší obchodníci na světě zažívali tyto pocity a trvalo jim, než pochopili, jak tomu efektivně čelit. Traderské myšlení je totiž ve spoustě aspektech naprosto opačné od myšlení, které používáme v běžném životě. Je to určitý stav mysli, který jde s nadsázkou přirovnat k mysli chladnokrevného zabijáka, který jedná neustále stejně, bez emocí, přesně podle plánu. Profesionální trader věří svým obchodním strategiím, věří v jeho statistickou výhodu, nepochybuje sám o sobě, nesnaží se vyhnout ztrátám a funguje jako dobře naprogramovaný stroj. Ano, možná se teď může zdát, že je těžké tohoto stavu mysli dosáhnout. A ono opravdu je, ale není to nemožné. Mně osobně v tomto nejvíce pomohlo a pomáhá mentoring profíka každým coulem Lukáše Adámka. Pokud vás mentoruje člověk, který všemi těmito nástrahami úspěšně prošel a zažíval stejné pocity a situace, jako vy, tak vám dokáže poradit a ukázat cestu, jak se se vším efektivně vyrovnat. Je to totiž naprosto zásadní pro to, abyste zrychlili, a hlavně zlevnili cestu k profi tradingu.

Na závěr bych pro každého obchodníka, který se chystá přejít na reálný účet, měl pár rad a doporučení:

 

  • Nikdy nepodceňujte, ale zároveň ani nepřeceňujte demo trading. Ve vašich obchodních plánech a očekáváních buďte lehce skeptičtí a počítejte s tím, že vaše úspěšnost na reálném účtu bude minimálně ze začátku o několik procent horší než na demo účtu.

 

  • Mějte absolutně pod kontrolou platformu, ve které vstupujete do obchodních pozic. Zkrátka naprosto intuitivně již víte, kam kliknout a jak technicky řešit různé situace. Hodně zbytečných ztrát přichází právě kvůli tomu, že například místo do LONG pozice zmáčkneme vstup do SHORTu, nebo špatně zadáme počet kontraktů.

 

  • Mějte jasně daný plán, podle kterého budete v tradingu postupovat. Určete si, ve kterých hodinách budete obchodovat, po kolika ziscích, či ztrátách v jeden den obchodní seanci ukončíte, či s jakým rizikem budete do pozic vstupovat. Tento plán se naučte dodržovat bez výjimky.

 

  • Hlavně na začátku je důležité, abyste začali obchodovat s co nejmenším rizikem a za malé částky. Nastavte si riziko přijatelné ztráty tak, že pokud v obchodě proděláte, bude vám v uvozovkách jedno, že jste o tu konkrétní částku přišli.

 

  • Není důležité, jak dopadne váš první obchod, ani jak dopadne druhý. Je zásadní si uvědomit, že když naskočíte do vlaku zvaný trading, tak je to vlak, který nezastavuje a je neustále v pohybu. Je to nikdy nekončící proces, a proto váš trading na jednom nebo dvou ať dobrých či špatných obchodech stát nebude.

 

  • Začněte obchodovat a u toho se snažte sledovat sami sebe. Zkuste odhalit svoje vlastní slabiny, uvědomte si je a začněte pracovat na jejich odstranění.

 

  • Přechod na reálný účet se nesnažte uspěchat. Osvojte si dokonale obchodní strategii a všechny potřebné postupy. Na druhou stranu ale nezůstávejte na demo účtu zbytečně dlouho. V takovém případě sice pilujete svoje schopnosti demo obchodníka, ale nerozvíjíte schopnosti reálného obchodníka. Každý jeden reálný vstup do pozice je pro váš rozvoj lepší, než 10 demo vstupů. Jedna traderská pravda praví, že dokud jste na demo účtu, tak sami sebe jako obchodníka ještě vůbec neznáte.

 

  • Buďte vytrvalí a nevzdávejte se příliš brzy. Dost lidí dělá tu chybu, že při prvním neúspěchu o sobě začne pochybovat a veškerou snahu a píli, kterou do něčeho věnovali kvůli tomu hodí za hlavu. Přitom někdy stačí jen znovu zatnout zuby, poučit se z chyb a vydržet, protože jak říká jeden můj kamarád - žádné špatné období netrvá věčně.

Milan Kusý, úspěšný trader a absolvent mentoringového programu, člen LAT týmu 

 

 

lukáš adámek trading

Lukáš Adámek se věnuje price-action obchodování akciových indexů již od roku 2012. Na základě svých zkušeností a znalostí vytvořil projekt LAT, jehož posláním je sdílení obchodů, analýz, rad a zkušeností v podobě článků a videopříspěvků širší veřejnosti. Pokud hledáte průvodce na vaší cestě ke konzistentnímu price-action tradingu a chcete se vyhnout zbytečným chybám, LAT je tu pro vás.

2024 © | LATRADING.cz | Webdesign fenomen | GDPR | Obchodní podmínky | Administrace